MIĘKKIE I CIENKIE PAZNOKCIE U STÓP: PRZYCZYNY I ZAPOBIEGANIE

Pewnego dnia zauważasz, że twoje paznokcie u stóp stają się miękkie i cienkie, ale pamiętasz, że kiedyś były one o wiele grubsze i mocniejsze. Teraz zastanawiasz się co powoduje, że są one bardziej miękkie i cieńsze.

Cienkie i miękkie paznokcie u stóp są wynikiem zmian zewnętrznych lub wewnętrznych. Zmiany zewnętrzne mogą mieć charakter fizyczny, jak np. zbyt mocne wypolerowanie powierzchni paznokcia przed polerowaniem, a zmiany wewnętrzne mogą wynikać z niedawnego zmniejszenia ilości przyjmowanych niezbędnych minerałów lub witamin.

W dalszej części tego artykułu wyjaśnię Państwu jak te zewnętrzne i wewnętrzne zmiany powodują, że paznokcie u stóp są cienkie i miękkie.

Paznokcie stają się miękkie i cienkie po kilku zmianach lakieru do paznokci

Pedicure żelowy staje się coraz bardziej popularny, ponieważ kolor może utrzymywać się do miesiąca. Zauważyłam, że około połowa moich klientów ma cieńsze i bardziej miękkie paznokcie u stóp, druga połowa nie ma takich paznokci. Nie jest to spowodowane tym, że mają one grubsze paznokcie ale tym, że nie zrobiły one jeszcze wystarczająco dużo pedicure aby uczynić je cienkimi i miękkimi.

Dlaczego lakier żelowy powoduje cienkie i miękkie paznokcie u stóp?

Aplikacja lakieru do paznokci, a w szczególności lakieru żelowego, powinna przebiegać bez uszkodzeń. Wszystkie lakiery wymagają lekkiego polerowania aby zszorstkować powierzchnię paznokcia w celu uzyskania optymalnej przyczepności. Wielu manicurzystów i osób, które robią sobie paznokcie w domu ma jednak tendencję do przesadzania z tym etapem, ponieważ polerują paznokcie bardziej niż jest to konieczne. Powoduje to, że paznokcie są cienkie.

Powtarzające się zmiany lakieru na paznokciach u stóp powodują że paznokcie stają się tak cienkie i miękkie zanim zdążą odrosnąć.

Oprócz tego, że paznokcie u nóg ulegają ścieńczeniu na skutek szorstkości powierzchni paznokcia podczas jego przygotowania, to paznokcie u nóg ulegają również kolejnemu poważnemu ścieńczeniu na skutek usuwania lakieru żelowego.

Lakiery żelowe wymagają długiego procesu usuwania, w przeciwieństwie do zwykłych lakierów do paznokci, które można usunąć po prostu wycierając je kulką bawełny i acetonem. Muszą one być zawinięte w aceton przez co najmniej 15 minut zanim odłączą się od paznokci.

Niektórzy ludzie, którzy sami zmieniają lakier żelowy, zamiast używać acetonu do prawidłowego usuwania lakieru żelowego, nie mogli oprzeć się chęci odklejenia go od swoich paznokci. Ponieważ spoiwo lakieru żelowego jest mocniejsze niż paznokcie u stóp pod względem strukturalnym, kończy się to tym, że paznokcie u nóg zdzierają się razem z lakierem żelowym.

Jednak w porównaniu z poniższym procesem usuwania lakieru żelowego przy pomocy wiertła do paznokci wypada to blado.

Aby móc usunąć lakier żelowy z paznokci należy najpierw usunąć przezroczystą warstwę żelu, aby aceton mógł szybciej zmiękczyć niższe warstwy żelu kolorowego i lakier bazowy. Większość manicurzystek używa wiertarki do paznokci aby usunąć żelową warstwę nawierzchniową. Wiertarka do paznokci często usuwa kolorowe warstwy i w sposób niezamierzony szlifuje paznokcie w miejscach gdzie lakier jest cieńszy.

Następnym krokiem jest zawinięcie paznokci w aceton na co najmniej 10 do 15 minut.

Zamiast czekać aż lakier żelowy całkowicie odklei się od paznokci i będzie można go zmyć miękkim patyczkiem z drewna oranżowego lub podobnym, technik paznokci używa wiertarki do paznokci aby zeszlifować lakier żelowy, który nadal przylega do paznokci. Robi to aby skrócić czas owijania.

Za każdym razem niektóre paznokcie u nóg stają się trochę cieńsze, ponieważ frezarka wierci nad nimi.

Jeśli w salonie co miesiąc zmienia się lakier żelowy to paznokcie u nóg stają się bardzo cienkie zanim zdążą odrosnąć.

W ten sposób po wielu zmianach lakieru żelowego paznokcie stają się tak cienkie i miękkie.

Dopiero kiedy paznokcie zaczną się łuszczyć, rozdwajać lub stawać się łamliwe, co nigdy nie miało miejsca przed polerowaniem ich żelem, zdajesz sobie sprawę z tego jak bardzo niewłaściwe zmiany lakieru żelowego wpłynęły na Twoje paznokcie.

Jak zapobiegać miękkim i cienkim paznokciom u nóg po zmianie lakieru żelowego?

Aby uniknąć zniszczenia paznokci u nóg przez zmiany lakieru żelowego należy je wykonywać prawidłowo.

Jak skutecznie i naturalnie zdjąć lakier żelowy z paznokci u stóp opisano w tym artykule.

Możesz użyć dowolnego dużego plastikowego pojemnika do namoczenia stóp w ciepłej wodzie, aby zmiękczyć lakier żelowy w celu łatwego i bezpiecznego usunięcia.

Dlaczego nie zrobić to w wannie do stóp, gdzie można również dać swoim stopom doświadczenie mini spa.

Wiele stóp wanna ma dysze wodne, rolki i ciepła, aby utrzymać ciepłą wodę przez cały czas twoje stopy są moczone, podczas gdy czekasz na żelu polski zmiękczyć.

Nie będziesz tracić czasu na próby odklejenia lakieru żelowego i zamiast tego zrelaksujesz się.

Możesz nawet pokusić się o zrobienie sobie szybkiego pedicure.

Conair jest znaną amerykańską firmą, która produkuje wanny do stóp. Sprawdź najnowszą cenę na amazonie, jeśli uważasz, że jest to dobry pomysł dla Twoich stóp i palców.

Kosztuje mniej niż $50.00, cena pedicure płacisz w salonie paznokci, ale ty i twoi członkowie rodziny mogą korzystać w kółko.

Poniżej znajduje się dodatkowa informacja o tym, co powoduje, że paznokcie u nóg są cienkie i miękkie. Możesz je przejrzeć aby zobaczyć czy któraś z informacji dotyczy Ciebie. Jeśli jednak nosisz lakier żelowy to myślę, że to właśnie dlatego Twoje paznokcie są miękkie i cienkie z powodu niewłaściwego usunięcia.

Życzę Państwu relaksującego i bezpiecznego usuwania lakieru żelowego na palcach u stóp.

Inne przyczyny, które powodują, że paznokcie u stóp są cienkie i miękkie

Paznokcie u stóp zbudowane są z keratyny, która chroni je przed uszkodzeniami. Od czasu do czasu możesz zauważyć, że Twoje paznokcie stają się miękkie i cienkie. Stan ten nazywany jest onychoschizia. Przyczyną tego stanu są przede wszystkim czynniki zewnętrzne lub ukryte problemy zdrowotne. Według badań, stan ten jest bardziej powszechny u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ mają one tendencję do pozostawiania paznokci rosnących dłużej. Gdy paznokcie są łamliwe, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą się rozdwajać lub kruszyć, tworząc w ten sposób grzbiety na ich powierzchni.

Częste wystawianie paznokci na działanie wody: jeśli paznokcie u stóp są często wystawiane na działanie wody, stają się one kruche. Z czasem zaczną pękać i rozdwajać się.

Używanieproduktów zawierających szkodliwe substancje chemiczne: jest generalnie związane z kobietami, które malują swoje paznokcie używając różnych produktów bez znajomości ich składu chemicznego. Używanie produktów chemicznych zwiększa ryzyko, że paznokcie z czasem staną się łamliwe z powodu reakcji, które zachodzą na ich powierzchni.

Wiek: z wiekiem paznokcie u stóp stają się słabe i łamliwe. Dzieje się tak dlatego, że organizm staje się mniej aktywny i nie jest w stanie regulować i zatrzymywać wilgoci.

Niedobór składnikówodżywczych: regularne przyjmowanie pokarmów pozbawionych składników odżywczych takich jak żelazo, cynk, witamina B12, magnez i witamina C może spowodować, że paznokcie u stóp staną się łamliwe.

Infekcje grzyb icze: jeśli paznokcie u stóp są zaatakowane przez grzyby, z czasem zaczynają się kruszyć i rozdwajać.

Anemia: jeśli organizm nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości hemoglobiny, to całe ciało, w tym również paznokcie u stóp, nie otrzymują odpowiedniego dopływu tlenu. Zaczynają się one robić słabe i łamliwe.

Leczenie raka: jednym z efektów ubocznych chemioterapii podczas leczenia raka jest posiadanie łamliwych paznokci.

Niedoczynność tarczycy: jeśli Twoja tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, istnieje zwiększone ryzyko, że Twoje paznokcie u stóp staną się miękkie i cienkie. Poza tym pojawiają się takie objawy jak utrata wagi, wypadanie włosów, zaparcia, suchość skóry itp.

Dodatkowe sposoby zapobiegania miękkim i cienkim paznokciom u stóp

Regularne nawilżanie

Istnieje wiele produktów nawilżających z alfa-hydroksykwasami, które mogą utrzymać paznokcie u stóp w stanie nawilżenia i wyeliminować problem posiadania miękkich i cienkich paznokci u stóp. Przed użyciem środka nawilżającego upewnij się, że Twoje paznokcie u stóp są dokładnie oczyszczone.

Ogranicz kontakt z wodą

Paznokcie u stóp staną się słabe i łamliwe, jeśli stale będziesz narażać je na kontakt z wodą. Zmniejszenie tej ekspozycji może pomóc wzmocnić Twoje paznokcie u stóp.

Unikaj używania produktów bez znajomości ich składników

Możesz uniknąć miękkich i cienkich paznokci u stóp poprzez unikanie stosowania produktów bez wcześniejszego zapoznania się z ich składem chemicznym.

Stosuj olejek z witaminą E

Olej z witaminą E zawiera składniki niezbędne do poprawy zdrowia paznokci. Pomaga on wzmocnić paznokcie u stóp.

Utrzymuj paznokcie u stóp i stopy w czystości

Brudne paznokcie u stóp mogą być łatwo zaatakowane przez bakterie. Bakterie te powodują łamliwość paznokci. Utrzymywanie paznokci u stóp w czystości zmniejsza to ryzyko.

Rzadziej rób pedicure

Jak już wcześniej wspomniano, zmiany w lakierze żelowym mogą spowodować, że paznokcie u stóp staną się miękkie i cienkie, szczególnie jeśli technik nie używa wysterylizowanych narzędzi. Ograniczenie pedicure pomoże Ci zmniejszyć ryzyko infekcji paznokci u nóg.

Prawidłowe odżywianie

Zbilansowana dieta może sprawić, że paznokcie u stóp będą zawsze zdrowe. Dobra dieta wyeliminuje niedobory składników odżywczych takich jak żelazo, biotyna, witaminy i kwas foliowy, które powodują łamliwość paznokci.

Podsumowując, są to różne sposoby, aby zapobiec miękkim i cienkim paznokciom u nóg. Jeśli one nie działają, zawsze możesz odwiedzić lekarza, aby zdiagnozować inne możliwe istniejące warunki medyczne.

Zdjęcie autorstwa Toa Heftiba na Unsplash

Uwaga dotycząca wpisów medycznych:

Artykuły o treści medycznej służą wyłącznie do celów ogólnoinformacyjnych. Artykuły te nie nadają się do (samodzielnego) diagnozowania i leczenia poszczególnych chorób i wskazań lekarskich. W szczególności nie mogą one zastąpić badania, porady lub leczenia przez licencjonowanego lekarza lub farmaceutę. Za pośrednictwem tych artykułów nie udziela się odpowiedzi na żadne indywidualne pytania.