DLACZEGO BOLI MNIE PALEC U NOGI PO BIEGANIU: WYJAŚNIENIE

Po treningu biegowym bolą Cię palce u stóp i chcesz wiedzieć, co jest przyczyną tego bólu, abyś mógł go uniknąć.

Za każdym razem, gdy twoja stopa ląduje na ziemi, gdy biegniesz, twoje palce zatrzaskują się w toe boxie butów, jeśli są one albo zbyt ciasne, albo zbyt luźne. Ten powtarzający się wpływ zwiększy przepływ krwi do palców, a to nagromadzenie powoduje obrzęk i ból.

Zakładając, że Twoje stopy i palce są w dobrych warunkach do biegania, a palce bolą tylko po bieganiu, dowiedzmy się, dlaczego palec boli po bieganiu. Poniżej znajduje się lista najbardziej prawdopodobnych przyczyn, których możesz łatwo uniknąć:

Palce u nóg bolą po bieganiu jeśli masz długie paznokcie u nóg.

Bieganie to ćwiczenie, podczas którego palce i stopy poddawane są dużym obciążeniom i naprężeniom. Większość z nas biega z założonymi butami.

Nasze buty mają idealnie pasować i owijać się wokół naszych stóp. Jeśli nasze buty ocierają się o jakiekolwiek części naszych stóp lub palców, będą powodować dyskomfort, modzele itp.

Jeśli twoje paznokcie u nóg są zbyt długie, będą uderzać o wnętrze butów za każdym razem, gdy wylądujesz lub twoje stopy podczas biegu. Z tysiącami razy, lądujesz na stopach, taka sama liczba uderzeń, że twoje długie paznokcie będą podlegać. Nic dziwnego, dlaczego palec u nogi boli po bieganiu z długimi paznokciami.

Aby zapobiec:

Jeśli planujesz biegać bardzo regularnie, co dwa tygodnie przycinaj krótko paznokcie u stóp. W ten sposób nie będą one uderzać o wnętrze butów. Zamiast tego miękki miąższ na czubkach palców najpierw uderzy o wnętrze buta. Dlatego też wpływ na paznokcie u stóp jest minimalny.

Paznokcie u nóg, szczególnie u dużych palców, należy zawsze przycinać na prosto i za pomocą pilnika do paznokci zaokrąglać ostre rogi po bokach. W ten sposób unikniesz wrastania paznokci.

Palce u stóp lub paznokcie u stóp bolą po bieganiu, ponieważ długie paznokcie u stóp są jedną z najczęstszych przyczyn i łatwo im zapobiec.

Palce stóp bolą, jeśli skarpetki, które nosisz, nie są stworzone do biegania.

Twoje skarpety odgrywają kluczową rolę w prawidłowym noszeniu butów, zwłaszcza podczas wykonywania długotrwałych ćwiczeń.

Właściwe skarpety mogą zapewnić palcom i stopom ochronę i wielkie korzyści:

  • Pochłaniają wilgoć i pot
  • Działaj jako warstwa ochronna, aby zapobiec ocieraniu się palców i stóp o grubą, szorstką powierzchnię wewnątrz butów.
  • Działaj jako miękka warstwa amortyzująca, aby chronić stopy i palce przed uderzeniami o podłoże.
  • Utrzymuj palce i stopy w cieple.

Znajdź dobre skarpety do biegania, które pomogą Ci biegać z łatwością. Niektóre skarpety są stworzone specjalnie do biegania. Większość z nich jest bezszwowa, co uwalnia Cię od tarcia w okolicach palców.

Skarpety do biegania są wykonane z akrylu i poliestru, dzięki czemu łatwo jest wysuszyć pot i wilgoć ze stóp.

Unikaj noszenia bawełnianych skarpet, ponieważ zatrzymują one pot i wilgoć i sprawiają, że palce są śliskie.

Palce u nóg będą bolały, jeśli założysz nieodpowiedni rozmiar butów do biegania.

Zainwestuj w dopasowane buty. Twoje buty mogą być luźne od biegania lub zbyt ciasne dla Ciebie. W ten sposób będziesz musiał zdobyć nową parę, która pasuje do twoich stóp. Musisz być świadomy, że stopy puchną, gdy pogoda jest gorąca. Z tego powodu powinieneś kupić buty, gdy jest gorąco, ponieważ twoje stopy są nieco powiększone. W ten sposób stworzysz wystarczająco dużo miejsca dla stopy, aby się poruszać.

Zdobądź wysokiej jakości wkładki do butów. Kupuj buty, które mają amortyzowane wkładki. Pomoże to utrzymać Cię z dala od pęcherzy. Będziesz również czuć się komfortowo podczas biegania.

Dlaczego duży palec u nogi boli po bieganiu?

Duże palce u nóg są również znane jako wielkie palce u nóg. Te duże palce pomagają Ci stworzyć pęd do przodu poprzez stworzenie większej dźwigni. Jest to również palec, który przenosi większą siłę podczas biegu.

Ból dużego palca u nogi może być spowodowany między innymi przez hallux rigidus lub turf toe, sesamoiditis.

Hallux rigudus to choroba zwyrodnieniowa stawów, która dotyka duży palec u nogi.

Sesamoiditis powoduje, że kości sesamoidowe ulegają zapaleniu, powodując ból w dużym palcu u nogi.

Możesz również zranić swój palec u nogi, jeśli twoje buty nie są dobrze dopasowane. Oznacza to, że ciasno dopasowany but lub luźno dopasowany but może spowodować ból palca. Jeśli pozostawione bez leczenia, duży palec u nogi może być bolesny przez długi czas.

Jeśli utrzymujesz długie paznokcie u nóg podczas biegania, możesz być również narażony na ryzyko zranienia dużych palców u nóg. Ponadto, ból w dużych palcach u nóg może uniemożliwić Ci bieganie. Niektóre z objawów zranionego paznokcia to problemy z chodzeniem, utrata paznokcia, krwawe pęcherze i długotrwały ból.

Dlaczego drugi palec u nogi boli po bieganiu?

Drugi palec u nogi znajduje się obok dużego palca u nogi. Gdy jest zraniony, staje się czarny i bolesny, przez co każdy krok jest niewygodny. Czasami może również powodować krwawienie pod paznokciem, gdy palec mocno uderza o but podczas energicznego biegu.

Wiele powodów może sprawić, że drugi palec będzie bolał po bieganiu. Niektóre drugie palce są dłuższe niż duże palce, co sprawia, że częściej uderzają o pole palców w bucie. Z tego powodu palce u stóp są podatne na powstawanie pęcherzy po bieganiu. Możesz również zranić drugi palec u nogi, jeśli masz ciasny but. Wbity lub zgięty palec u nogi również może nasilać powstawanie pęcherzy.

Dlaczego środkowy palec u nogi boli po bieganiu?

Palec środkowy pomaga odepchnąć Cię od ziemi podczas biegu. Może boleć, jeśli biegasz na długich dystansach. Jeśli biegasz szybko lub na długich dystansach, możesz uszkodzić środkowy paznokieć.

Jeśli nie przycinasz swoich paznokci u nóg na krótko. Możesz również mieć wkładki, które nie są wygodne, a tym samym ranią twoje palce. Im większy nacisk wywierasz na pole palców podczas biegu, tym więcej bólu i stresu muszą znosić Twoje palce.

Z tego powodu dobrze jest biegać na bezpiecznym dystansie, aby środkowy palec nie bolał zbyt mocno. Środkowy paznokieć może również boleć, jeśli masz ciasno dopasowane buty.

Ciasny but zawsze będzie ściskał Twoje palce razem, powodując większe tarcie podczas biegu i prowadząc do powstawania pęcherzy.

Luźny but może również sprawić, że będziesz biegać za dużo, powodując ich owrzodzenia.

Jak leczyć bolące palce u stóp od biegania?

Jako biegacz, to jest możliwe, aby uzyskać sores palce od biegania. Te bolące palce mogą trzymać cię z dala od biegania, a nawet sprawić, że ominiesz treningi, dopóki nie zostaną wyleczone. Ponadto, może to zająć dużo czasu, aby twoje paznokcie u nóg się zagoiły, zwłaszcza jeśli pozostawione bez leczenia.

Z tego powodu powinieneś poznać sposoby, które mogą pomóc Ci w leczeniu obolałych paznokci u stóp. Niektóre z tych metod obejmują;

Po bieganiu może być konieczne zdjęcie butów i zawiązanie bandaża wokół palca u nogi na jakiś czas. To pomaga palcom u nóg uwolnić się od nadmiaru bólu.

Możesz również wziąć trochę over-the-counter ulgę przeciwbólową, aby zmniejszyć ból.

Należy odpocząć bezpośrednio po biegu i zrobić sobie przerwę od biegania przez jakiś czas, aż do całkowitego wyleczenia palców.

Możesz również użyć kostek lodu, aby złagodzić obrzęk i nadmierny ból poprzez odrętwienie dotkniętych palców.

Jeśli ból jest intensywny lub owrzodzenia są poważne, należy odwiedzić lekarza w celu przeprowadzenia pełnego badania. Na przykład, lekarz może potrzebować poprosić Cię o zdjęcie rentgenowskie, aby zbadać problem przed podaniem jakichkolwiek leków.

Jak powstrzymać palce u stóp przed bólem podczas biegania?

Aby uniknąć uzyskania bolesnych pęcherzy podczas biegania, możesz nauczyć się przygotowywać, abyś mógł biegać wygodnie, nie raniąc palców u stóp. Postępuj zgodnie z niektórymi z poniższych wskazówek, aby pomóc palcom u nóg pozostać nienaruszonymi po bieganiu. Obejmują one:

Zainwestuj w dopasowane buty. Jeśli Twoje buty są zbyt luźne lub zbyt ciasne, będziesz musiał zdobyć nową parę, która pasuje do Twoich stóp.

Zdobądź wysokiej jakości wkładki do butów. Kup buty, które mają amortyzowane wkładki. Pomoże to utrzymać cię z dala od pęcherzy. Będziesz również czuć się komfortowo podczas biegania.

Nie usuwaj modzeli lub grubej skóry całkowicie. Zamiast tego nasze ciało rozwija grubą skórę, aby chronić tkanki miękkie przed uszkodzeniem w wyniku tarcia. Jeśli usuniesz modzele, mogą pojawić się pęcherze.

Jeśli otrzymujesz pedicure z salonu paznokci, powinieneś powiedzieć pedicurzystce, zanim zacznie, że pozostawić grubą skórę na stopach i palcach, chyba że ta gruba skóra lub modzele są nadmiernie grube, że przeszkadzają w butach.

Wnioski:

Obok pracy przez cały dzień, która może powodować ból stóp, możesz zranić palce u stóp po energicznym treningu biegowym, podczas gdy dostajesz palce nienaruszone po biegu. Ale to, jak poradzisz sobie z bolącymi palcami, jest tym, co może cię zatrzymać. Formowanie palców może również określić, czy będziesz ranny podczas biegania, czy nie.

Mam nadzieję, że zmniejszysz ból palców u nóg, wprowadzając niektóre z powyższych wskazówek.

Aby osiągnąć wszystkie swoje osobiste cele biegowe, ważne jest, abyś wiedział, jak dbać o swoje stopy, a zwłaszcza o palce u stóp, aby nie doznały one obrażeń lub kontuzji, ponieważ każdy uraz stóp lub palców u stóp wymaga długiego czasu, aby się zagoić.

Image by Daniel Reche from Pixabay

Uwaga dotycząca wpisów medycznych:

Artykuły zawierające treści medyczne służą wyłącznie do celów informacji ogólnej. Artykuły takie nie nadają się do (samodzielnego) diagnozowania i leczenia poszczególnych chorób i wskazań medycznych. W szczególności nie mogą one zastąpić badania, porady lub leczenia przez licencjonowanego lekarza lub farmaceutę. Za pośrednictwem artykułów nie udziela się odpowiedzi na żadne indywidualne pytania.