JAK DŁUGO UTRZYMUJĄ SIĘ PAZNOKCIE ŻELOWE: POMOCNY PRZEWODNIK

Jak długo utrzymuje się lakier w żelu? Jeśli zadajesz to pytanie, to znaczy, że nie jesteś jeszcze pewna, jak prawidłowo go wykonać. Twój manicure żelowy może trwać do 15 dni, jeśli wiesz jak go prawidłowo wykonać i dobrze o niego dbać.

Lakier żelowy może utrzymywać się na naturalnych paznokciach od dwóch do trzech tygodni jeśli lakier żelowy jest w dobrym stanie, lakier żelowy jest prawidłowo nałożony, powierzchnia paznokcia jest odpowiednio przygotowana, źródło światła UV jest wystarczające i jeśli użytkownik dobrze o niego dba. Jeśli którykolwiek z tych warunków nie jest przestrzegany, lakier żelowy będzie się odpryskiwał, łuszczył, podnosił lub pękał i nie będzie długo utrzymywał się na paznokciach.

Niezależnie od tego czy robisz paznokcie żelowe po raz pierwszy czy też nie wiesz co one oznaczają, w dalszej części tego artykułu dowiesz się co to jest, abyś mogła w pełni zrozumieć jakie są potencjalne pułapki i jak możesz ich uniknąć przy następnej aplikacji lakieru żelowego aby Twoje paznokcie żelowe utrzymały się do dwóch tygodni lub dłużej.

Lakier żelowy utrzymuje się dłużej przy dobrym przygotowaniu paznokci

Nieodpowiednie lub złe przygotowanie powierzchni paznokcia spowoduje, że lakier żelowy będzie się łuszczył, podnosił lub przedwcześnie schodził.

Powierzchnie paznokci powinny być czyszczone zgodnie z zaleceniami producenta lakieru żelowego. Jeśli przygotowanie paznokci nie jest wykonywane prawidłowo, powierzchnia paznokcia nie będzie wolna od kurzu, skórek lub będzie jeszcze tłusta, aby zapewnić doskonałe połączenie między powierzchnią paznokcia a bazą. Ogólnie rzecz biorąc, przygotowanie to składa się z:

 1. Całkowite usunięcie starego lakieru, jeśli taki istnieje.
 2. Przycięcie/przycięcie paznokci do pożądanej długości.
 3. Usunięcie lub przycięcie nadmiernej ilości skórek. Można to zrobić poprzez usunięcie skórek na sucho lub po namoczeniu.
 4. Delikatnie wypoleruj całą powierzchnię paznokcia. Wystarczą trzy lub cztery lekkie pociągnięcia w przód i w tył. Przesadzenie z tą czynnością spowoduje niepotrzebne ścieńczenie paznokcia.
 5. Należy wypolerować końcówkę lub wolny brzeg paznokcia, aby usunąć wszelkie zadziory.
 6. Oczyścić powierzchnię paznokcia alkoholem i nałożyć środek do dehydratacji lub bonder. Odczekaj jedną minutę lub aż powierzchnia paznokcia będzie sucha.
 7. Jeżeli producent lakieru żelowego tego wymaga, nałóż podkład.
 8. Użyj małego wentylatora, aby wysuszyć powierzchnię paznokcia przez 1 minutę lub suszyć na powietrzu przez 3 minuty przed nałożeniem bazy pod lakier żelowy.

Kolejny powód może być zbyt oczywisty, aby go tutaj wymieniać, ale jeśli pominiesz lub zapomnisz nałożyć bazę pod lakier żelowy, lakier żelowy jako całość nie będzie trwały. Baza pod lakier żelowy jest konieczna, ponieważ tworzy ona silne połączenie pomiędzy płytką paznokcia a kolorem żelu.

Wszystkie powyższe kroki sprawią, że powierzchnia paznokcia będzie wolna od oleju, balsamu lub wilgoci i stworzy czystą powierzchnię paznokcia do polerowania.

Paznokcie żelowe utrzymują się dłużej dzięki cieńszym warstwom

Żelowy lakier nałożony zbyt grubą warstwą nie utwardzi się dokładnie. Przed nałożeniem na paznokcie lakieru bazowego, kolorowego lakieru żelowego i lakieru nawierzchniowego należy sprawdzić, czy są one w dobrym stanie.

Ponadto, lakiery żelowe są zazwyczaj grubsze lub mają większą lepkość niż zwykłe lakiery do paznokci, dlatego należy stosować zasadę "mniej znaczy więcej".

 • Przećwicz technikę usuwania nadmiaru lakieru ze szczoteczki do paznokci, skrobiąc górną i/lub dolną częścią szczoteczki o wewnętrzną krawędź buteleczki z lakierem.
 • Mocno docisnąć pędzelek do paznokcia, aby zapewnić nałożenie cienkiej warstwy lakieru.
 • Usuń nadmiar lakieru z pędzelka, najpierw skrobiąc go o brzeg buteleczki z lakierem, a następnie ponownie przeciągnij pędzelek po powierzchni paznokcia, aby uzyskać jeszcze cieńszą warstwę.
 • Żelowa baza, żel kolorowy i żelowy lakier nawierzchniowy muszą być utwardzone w świetle UV oddzielnie, więc upewnij się, że każda warstwa jest prawidłowo utwardzona.

Jeśli lakier żelowy jest zbyt gruby, zwykłe źródło światła UV nie może przeniknąć i dokładnie utwardzić grubej warstwy lakieru żelowego. Światło UV spowoduje, że najpierw utwardzi się powierzchnia lakieru żelowego, a ta utwardzona warstwa wierzchnia uniemożliwi światłu przedostanie się dalej do środka i dlatego żel wewnątrz nie utwardzi się całkowicie.

To uniemożliwi całkowite utwardzenie się lakieru żelowego, a przyczepność między warstwami nie będzie optymalna.

Dobrej jakości lakier żelowy będzie dłużej utrzymywał się na paznokciach

Lakiery żelowe z czasem zaczynają gęstnieć z powodu odparowywania płynnych składników chemicznych znajdujących się w buteleczce z lakierem żelowym. Kiedy to nastąpi, żelowa baza, żelowy kolor lub żelowy lakier nawierzchniowy zgęstnieją i trudno będzie nałożyć cienką warstwę na powierzchnię paznokcia.

 • Jeśli dostępny jest rozcieńczalnik do żelu, wlej kilka kropel tego roztworu do butelki z żelem i energicznie wstrząsaj przez 1 lub 2 minuty.
 • Sprawdź konsystencję żelu na pędzelku. Powinien być gęsty, ale łatwo spływać z pędzelka. W razie potrzeby użyj więcej rozcieńczalnika do żelu.
 • Jeśli żel w buteleczce jest tak gęsty, że deformuje włosie pędzelka, wyrzuć go. Żel już zastygł i nie da się go przywrócić do postaci płynnej.

Lakier żelowy potrzebuje dobrego światła UV, aby całkowicie się utwardzić

Wszystkie lampy UV, zarówno fluorescencyjne jak i LED (diody elektroluminescencyjne) z czasem słabną, przy czym lampy typu żarówkowego robią to szybciej.

Kiedy to nastąpi, ilość generowanego światła UV będzie mniejsza niż w przypadku nowej lampy, a zatem jej energia do utwardzania lakieru żelowego również będzie mniejsza.

Spowoduje to, że lakier żelowy będzie niedostatecznie utwardzony, co oznacza, że najpierw utwardzi się powierzchnia i uniemożliwi światłu przedostanie się głębiej, aby utwardzić niższą warstwę żelu.

Podobnie, nieodpowiednie lub niewystarczająco mocne źródła światła UV spowodują ten sam efekt.

 • Aby sprawdzić, czy lampa UV jest w dobrym stanie, należy wypolerować 3 paznokcie czarnym, białym i jednym ciemnym kolorem żelu, a następnie utwardzić je w zalecanym czasie pod lampą UV.
 • Wypolerować wszystkie 3 paznokcie jeszcze raz i ponownie utwardzić. Jeśli po drugim polerowaniu którykolwiek z trzech kolorów lakieru pomarszczy się, pojawi się na nim pęcherzyk powietrza lub będzie nadal lepki w dotyku, oznacza to, że lampa UV nie wytwarza wystarczającej ilości światła.
 • Aby poprawić tę sytuację, należy wymienić stare żarówki w lampie UV na nowe i powtórzyć powyższy test, aby upewnić się, że sytuacja uległa poprawie. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w przypadku lampy UV typu LED, oznacza to, że jej cykl pracy dobiegł końca i należy ją wyrzucić.
 • Ponieważ większość lamp UV do użytku domowego jest niewielka w porównaniu z tymi pełnowymiarowymi, profesjonalnymi, używanymi w salonach pielęgnacji paznokci.
 • Każde zmniejszenie natężenia promieniowania UV w lampach do użytku domowego będzie miało dramatyczny wpływ na utwardzanie lakieru żelowego w porównaniu z pełnowymiarowymi lampami profesjonalnymi.
 • Ponadto, niektóre małe lampy UV do użytku domowego nie są wyposażone w dolną płytkę odbijającą. Jeśli taka płytka jest używana, całe światło UV świecące w dół będzie odbijało się od górnej strony i częściowo odbije się od paznokci, dzięki czemu intensywność światła będzie większa.
 • Jeśli Twoja lampa UV nie posiada dolnej płytki, to przed utwardzeniem lakieru żelowego połóż lampę na metalowej tacce odbijającej światło lub na jasnej kolorowej powierzchni stołu. Pamiętaj o tej funkcji następnym razem, gdy będziesz kupować lampę UV.

Paznokcie żelowe utrzymują się dłużej jeśli sąkrótsze

Jeśli paznokcie są zbyt długie, będą one narażone na nadmierne wyginanie się podczas codziennych czynności a to spowoduje, że lakier żelowy na wierzchu paznokcia będzie się szybciej odklejał.

Również jeśli dużo piszesz na klawiaturze, paznokcie w kształcie kwadratu nie nadają się do tego, ponieważ lakier żelowy na rogach paznokci będzie uderzał o klawiaturę i powodował jej wyginanie się i szybsze zużywanie.

Kieruj się zdrowym rozsądkiem przy podejmowaniu decyzji jaki kształt paznokci jest najlepszy dla Twoich codziennych czynności wykonywanych na dłoniach i palcach.

Całkowicie utwardzony lakier żelowy będzie dłużej utrzymywał się na paznokciach

Wreszcie, nawet jeśli nie napotkasz żadnego z 4 problemów wymienionych powyżej, a mimo to lakier żelowy będzie się łuszczył, odpryskiwał. Może to być spowodowane tym, że paznokcie nie są umieszczone w miejscu, w którym powinny być, aby uzyskać optymalną intensywność i energię światła.

Biały, czarny lub ciemny kolorowy lakier żelowy wymaga odpowiedniej intensywności światła, aby mógł się całkowicie utwardzić.

Jeśli paznokcie nie są umieszczone w odpowiednim miejscu, światło UV, które świeci na powierzchnię paznokcia będzie padać pod kątem i część z nich zostanie odbita zamiast zostać wchłonięta przez lakier, co spowoduje, że lakier żelowy będzie utwardzony na wierzchu, a nieutwardzony wewnątrz.

Upewnij się, że wszystkie paznokcie są skierowane w stronę światła, kiedy wkładasz je do lampy. Kciuki i palce u nóg są tymi, które zazwyczaj mają ten problem.

Paznokcie żelowe utrzymują się dłużej jeśli są prawidłowo używane

Jeśli pozwolisz aby twój lakier żelowy przeszedł przez zbyt wiele powtarzających się stresów, nie będzie on trwały. Używanie ciężkich lub twardych rąk do malowania paznokci żelowych sprawi, że będą one narażone na niepotrzebne, powtarzające się zginanie i uderzenia. siły te spowodują, że lakier żelowy szybciej odklei się od płytki paznokcia.

Kolejnym nawykiem, którego należy unikać jest nieużywanie paznokci jako narzędzi, ponieważ nie są one przeznaczone do tego typu czynności.

Głównym powodem stosowania lakieru na paznokciach jest ich upiększenie i jeśli będziesz dbać o swoje dłonie, lakier żelowy pozostanie na paznokciach.

Jak długo utrzymuje się lakier żelowy na paznokciach u stóp?

Lakier żelowy na paznokciach u nóg powinien utrzymywać się dłużej niż na paznokciach u rąk, ponieważ paznokcie u nóg nie są narażone na takie same działania jak paznokcie u rąk. Z tego powodu lakier żelowy może wytrzymać do miesiąca bez odprysków i łuszczenia się. Może on pozostać na paznokciach do czasu, aż staną się one zbyt długie i trzeba będzie je przyciąć.

W takim przypadku lakier żelowy może po prostu wyrosnąć razem z paznokciami u nóg, które się pod nim znajdują.

Jak długo lakier żelowy utrzymuje się w buteleczce?

Jeśli lakier żelowy jest przechowywany prawidłowo, może przetrwać nawet kilka lat.

Jednak wysoka temperatura, niedokładne zamknięcie buteleczki po użyciu, wystawienie na działanie światła spowoduje, że lakier żelowy straci swój optymalny skład i nie będzie się nadawał do użycia na paznokciach.

Ponadto lakier żelowy musi być regularnie używany, aby cząsteczki stałe i różne substancje chemiczne mieszały się ze sobą w wyniku przemieszczania i wstrząsania. Jeśli lakier żelowy pozostanie nietknięty przez kilka miesięcy, cząsteczki stałe wytrącają się na dnie butelki i lakier żelowy nie będzie miał już takiego samego koloru jak wcześniej.

Jak rozpoznać, że lakier żelowy jest uszkodzony?

Kiedy butelka z lakierem żelowym jest uszkodzona, cząsteczki stałe znajdujące się w środku zaczynają się zlepiać z powodu odparowania płynnych substancji chemicznych.

Ponadto, jeżeli lakier nie będzie używany przez dłuższy czas, wszystkie cząstki stałe opadną na dno butelki i utworzą grubą warstwę. Ta gruba warstwa uniemożliwi szczotce do paznokci dotarcie do dna, a kiedy szczotka natrafi na tę grubą warstwę, włosie zostanie spłaszczone i zniszczone.

Tak czy inaczej, butelka z lakierem żelowym jest uszkodzona i powinna zostać wyrzucona.

Wnioski:

Lakier żelowy jest najnowszą innowacją w przemyśle paznokciowym. Jest on dostępny od końca XXI wieku. W tym czasie główni producenci lakierów żelowych wyeliminowali wszystkie istotne problemy i udoskonalili je. Można więc powiedzieć, że lakier żelowy jest produktem dojrzałym.

Tak więc każdy problem napotkany przez użytkowników domowych lub profesjonalistów może być związany z jedną lub kilkoma z powyższych siedmiu przyczyn.

Miłej zabawy z żelowaniem!

Podobne pytania:

Jak szybko usunąć lakier żelowy?

Najbardziej użytecznym i oszczędzającym czas sposobem usuwania lakieru w żelu jest użycie ciarek do palców. Jeśli ich nie masz, istnieją również inne sposoby usuwania lakieru żelowego, w zależności od tego, gdzie jesteś i czym dysponujesz. Dowiedz się więcej o tej metodzie i jej alternatywach w tym artykule.

Lakier żelowy nie jest błyszczący?

Żel polski wygląda matowy jest wynikiem niedostatecznie utwardzonej żelu topcoat. Może to być spowodowane starą lub wadliwą diodą LED, niewłaściwym ułożeniem dłoni pod lampą lub koniecznością wyczyszczenia żelowego lakieru nawierzchniowego za pomocą środka czyszczącego na bazie alkoholu. Więcej na ten temat w tym artykule.