JAK OBCINAĆ PAZNOKCIE U RĄK I NÓG ZA POMOCĄ CĄŻKÓW DO PAZNOKCI

Dlaczego warto obcinać paznokcie we właściwy sposób?

Strona Celem regularnego obcinania lub przycinania paznokci u rąk i nóg za pomocą regularne obcinanie paznokci za pomocą cążków do paznokci jest prawidłowe skrócenie przerośniętych paznokci, które mogą przeszkadzać w codziennym użytkowaniu dłoni i stóp, nie powodując przy tym dyskomfortu, ran lub infekcji.

Po zakończeniu lektury tego artykułu dowiedzą się Państwo jak prawidłowo obcinać jak prawidłowo obcinać lub przycinać własne paznokcie.

Kiedy wynaleziono obcinacz do paznokci

Wyobraźmy sobie, że żyjemy w czasach kiedy nie było jeszcze cążków do paznokci, w jaki sposób moglibyśmy obcinać lub przycinać własne paznokcie? Nawet to proste zadanie wymaga trochę czasu i starannej pracy, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Aby rozwiązać ten problem pierwszy obcinacz do paznokci został wynaleziony przez Amerykanina Valentine Fogerty w 1875 roku.

Z biegiem lat cążki do paznokci zostały udoskonalone i uzyskały kształt i wygląd, który widzimy dzisiaj.

W dzisiejszych czasach, kiedy chcą Państwo obcinać paznokcie, trudno nie pomyśleć o tym, że trzeba użyć obcinacza do paznokci.

Używanie odpowiedniego typu cążków do paznokci

Standardowe cążki do paznokci dla dorosłych mają około 2 cale długości i pół cala zakrzywione ostrza. To zakrzywienie ostrzy tworzy na paznokciach kształt łuku, który dopasowuje się do końcówek paznokci i zmniejsza opiłowywanie.

Standardowe obcinaczki do paznokci dla dorosłych są mniej więcej tej samej wielkości co obcinaczki do paznokci z tą różnicą, że ich ostrza są proste. Proste ostrza zapobiegają tworzeniu się wrastających paznokci u nóg, ponieważ nie obcinają zbytnio rogów paznokci u nóg.

Obcinacze do paznokci dla dzieci są o połowę mniejsze od standardowych obcinaczek do paznokci. Są one mniejsze i dlatego mogą być używane do obcinania delikatnych i cienkich paznokci u dzieci. Ponieważ paznokcie u rąk i nóg są stosunkowo cieńsze i mniejsze, obcinacz dla dzieci może być stosowany do obu tych paznokci.

Specjalne ob cinaczki do paznokci do obcinania grubych paznokci u stóp mają z reguły większe ostrza i długie rączki tak aby można było nimi obcinać duże kawałki dużych i grubych paznokci u stóp.

Czy cążki do paznokci są bezpieczne w użyciu?

Ponieważ Obcinacze do paznokci służą do obcinania lub przycinania tylko zarośniętej części paznokci i mogą być stosowane u niemowląt. paznokci i mogą być stosowane zarówno u niemowląt jak i osób starszych, są one uważane za bezpieczne, jeśli są używane prawidłowo.

Czy Czy można dzielić się cążkami do paznokci?

Większość cążków do paznokci wykonana jest ze stali nierdzewnej, więc można je myć wodą z mydłem, dezynfekować lub dezynfekować alkoholem. Można się nimi dzielić między członkami rodziny pod warunkiem, że zostaną odpowiednio wyczyszczone i zdezynfekowane przed użyciem ich na następnej osobie. W przeciwnym razie, jeśli jedna osoba w twojej rodzinie ma grzybicę paznokci, cążki do paznokci przeniosą ją na inne osoby.

Jak umyć obcinacz do paznokci

 • Najpierw należy strząsnąć wszystkie ścinki paznokci, które mogą się osadzić między ostrzami.
 • Umyj obcinacz wodą z mydłem, aby usunąć zarazki i inne zanieczyszczenia.
 • Osuszyć lub wysuszyć na powietrzu.
 • Spryskać 70% alkoholem w celu dezynfekcji i pozostawić do wyschnięcia.
 • Przechowywać w plastikowym etui, aby nie dopuścić do zakurzenia.

Jakie części paznokcia wymagają obcięcia

Nasze paznokcie z czasem wyrastają, a części które stają się długie nazywane są wolnymi brzegami. Tak więc część paznokcia, którą należy obciąć lub przyciąć to właśnie te wolne brzegi.

Przed używaniem obcinacza do paznokci

Paznokcie lub paznokcie u nóg przed obcięciem lub przycięciem należy przez 15 minut moczyć lub kontaktować z wodą, aby stały się one bardziej miękkie i elastyczne. Mycie naczyń lub branie prysznica również zmiękczy paznokcie. Miękkie paznokcie łatwiej jest obcinać i to z mniejszym wysiłkiem. Również obcinanie miękkich paznokci nie spowoduje powstania ostrych krawędzi ponieważ paznokcie mają tendencję do łamania się i pękania kiedy obcinamy je na sucho.

Jak obcinać paznokcie prawidłowo

Usuń kolorowy lakier abyś mógł dobrze widzieć wszystkie paznokcie i ich wolne brzegi. Jest to szczególnie ważne, abyś przez przypadek nie skaleczył się w skórę pod paznokciami i nie spowodował krwawienia.

Zanim przystąpisz do obcinania paznokci najpierw obejrzyj swoje paznokcie. Ważne jest abyś wiedziała i widziała gdzie powinnaś obcinać paznokcie na ich wolnym brzegu abyś nie nacięła sobie zbytnio skóry pod wolnym brzegiem.

Unikaj zbyt krótkiego obcinania paznokci. Zbyt krótko obcięte paznokcie będą podrażniały opuszki palców, kiedy tkanki miękkie opuszków palców będą miały bezpośredni kontakt z otaczającymi je przedmiotami.

Wybierz obcinacz do paznokci o standardowym rozmiarze, który ma zakrzywione ostrza.

Zmień konfigurację obcinacza do paznokci z przechowywania na obcinanie tak aby rączka obcinacza znajdowała się w pozycji do góry.

Zacznijod jednegopaznokcia. Za każdym razem należy obcinać nie więcej niż jedną czwartą długości paznokcia. Dobrą praktyką jest pozostawienie wolnego brzegu, aby można było uzyskać równą długość i kształt przy opiłowywaniu.

Przesuń obcinacz tak aby jedna strona paznokcia znalazła się pomiędzy górnym i dolnym ostrzem obcinacza i zacznij ściskać obcinacz aż do momentu odcięcia paznokcia.

Po przecięciu połowy paznokcia z jednej strony, wykonaj to samo cięcie z przeciwnej strony paznokcia.

Powtórz tę czynność dla wszystkich paznokci.

Wygładzić szorstkie krawędzie pilnikiem do paznokci.

Używając drobnego lub średniego pilnika do paznokci, delikatnie wygładzamy ostre krawędzie w miejscach, gdzie dwa cięcia nachodzą na siebie. Używając pilnika do paznokci, możesz również tworzyć kształty i ustalać długość każdego paznokcia, aby uzyskać wygląd, z którego jesteś zadowolona. Nie należy zbyt mocno naciskać na paznokcie ponieważ może to spowodować ich rozdwajanie się lub pękanie a także zniszczyć ich kształt poprzez nadmierne opiłowanie.

Szlifowanie dla uzyskania jeszcze większej gładkości.

Świeżo obcięte końcówki paznokci można jeszcze bardziej wygładzić za pomocą polerki do paznokci. Delikatnie wypoleruj krawędzie lekkimi ruchami od boku do środka.

Wykonaj tę czynność 3 do 4 razy na każdym paznokciu.

Jak obcinać paznokcie u stóp prawidłowo

Obcinanie paznokci u nóg jest podobne do obcinania paznokci u rąk z wyjątkiem trzech rzeczy:

Preferowane jest używanie standardowego obcinacza do paznokci.

Nie obcinaj paznokci u nóg zbyt krótko, szczególnie w przypadku dużych paznokci u nóg.

Najlepszym kształtem dla paznokci u nógjest kształt prosty w poprzek, którego rogi są lekko zaokrąglone aby usunąć ostre krawędzie, dzięki czemu paznokcie u nóg nie zaczepiają się o skarpetki, prześcieradła lub koce.

Jak obcinać grube paznokcie u nóg w domu

Jeśli Twoje paznokcie u stóp są nadmiernie grube, może to być spowodowane jedną z poniższych przyczyn:

 • Grzybica paznokci u nóg.
 • Uraz palców u stóp lub paznokci u nóg.
 • Łuszczyca.
 • Zbyt długie noszenie źle dopasowanych butów.

Rzeczy, których potrzebujesz:

 1. Wygodne krzesło
 2. Plastikowy pojemnik, w którym zmieszczą się obie stopy
 3. Ciepła woda i 2 łyżeczki mydła do rąk
 4. Rękawiczki
 5. Alkohol.
 6. Czysty obcinacz do paznokci
 7. Szmerglówka lub jednorazowy pilnik do paznokci
 8. Stara szczoteczka do zębów
 9. Suchy ręcznik
 10. Torba na zakupy spożywcze do przechowywania śmieci

Procedura:

 • Załóż rękawiczki.
 • Wlać ciepłą wodę do pojemnika tak, że jest około kostki głębokości i wymieszać z mydłem.
 • Mocz stopy przez około 15 minut.
 • Zacznij skracać paznokieć u nogi, delikatnie obcinając mały kawałek na raz i od jednej strony w kierunku środka. To samo zrób po drugiej stronie.
 • Powtarzaj czynność do momentu aż paznokieć znajdzie się tuż nad czubkiem paznokcia.

Uwaga: nie próbuj obcinać za jednym razem dużego kawałka paznokcia! Nawet paznokieć u nogi wygląda na gruby, ale jest bardzo kruchy i porowaty, próba obcięcia dużego kawałka grubego paznokcia u nogi może spowodować jego pęknięcie lub rozszczepienie.

 • Kiedy wszystkie paznokcie u stóp zostaną skrócone, należy delikatnie wyczyścić szczoteczką do zębów końcówki grubych paznokci aby usunąć jak najwięcej substancji pudrowej, która osadziła się pomiędzy paznokciem a skórą.
 • Osuszyć stopy i paznokcie u stóp ręcznikiem.
 • Spryskaj paznokcie alkoholem w celu dodatkowego oczyszczenia i dezynfekcji.
 • Wyrzuć rękawiczki, tarczę do szlifowania i szczoteczkę do zębów.
 • Umyj plastikowy pojemnik, obcinacz do paznokci dokładnie wodą z mydłem. Spryskaj alkoholem w celu dezynfekcji.

Jeśli grube paznokcie u nóg sprawiają ci ból lub jeśli uważasz, że nie możesz ich bezpiecznie obcinać, zwróć się o pomoc do podologa.

Często obcinaj paznokcie

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swoich

Jak obcinać paznokcie u stóp z grzybicą

Obcinanie paznokci u stóp z grzybicą jest podobne do obcinania grubych paznokci u stóp z jedną różnicą.

Powoli i delikatnie usuń tyle, ile wynosi wolna krawędź zainfekowanego paznokcia, nie robiąc sobie krzywdy. W ten sposób odsłonisz grzyby i będziesz mógł je szybciej wysuszyć.

Jeśli pozostawisz swoje paznokcie u stóp bez leczenia, grzyb może nadal rosnąć i spowoduje, że paznokcie staną się grubsze i w końcu oderwą się od palców u stóp.

Jeśli uważasz, że masz infekcję grzybiczą po wizualnej inspekcji paznokci u stóp, udaj się do swojego podologa po pomoc w leczeniu grzybicy paznokci u stóp.

Korzystanie z obcinacza do paznokci do obcinania paznokci u stóp

Jeśli nie masz obcinacza z prostym ostrzem do obcinania paznokci u stóp, możesz użyć standardowego obcinacza do paznokci.

Jeśli to zrobisz, postaraj się nie obcinać paznokci zbyt krótko, szczególnie dużych palców u stóp, ponieważ nadmierne przycinanie rogów paznokci spowoduje ich późniejsze wrastanie. Zawsze możesz skrócić paznokcie u nóg za pomocą pilnika aż do uzyskania odpowiedniej długości.

Kiedy nie obcinać paznokci u nóg

 • Nie obcinaj paznokci u nóg, jeśli:
 • próbujesz obciąć wrastające paznokcie i jest to bolesne
 • Nie możesz dosięgnąć paznokcia lub nie widzisz go wyraźnie.
 • jesteś cukrzykiem i trudno Ci dotrzeć do paznokci u nóg.

W każdym z tych przypadków należy umówić się na wizytę u podologa.

Długie paznokcie mogą powodować dyskomfort

Długie paznokcie mogą przeszkadzać w codziennym użyt kowaniu rąk. Niewielki ruch na czubku długiego paznokcia przekłada się na duże zginanie i kołysanie się Twoich własnych paznokci.

Długie paznokcie są również bardziej podatne na łamanie i rozdwajanie. Jeśli do tego dojdzie, to zazwyczaj dzieje się to na samym paznokciu i może spowodować krwawienie z tej otwartej rany.

Długie paznokcie u nóg uderzają podczas chodzenia o wnętrze butów. Powoduje to, że paznokcie u nóg są odpychane do podstawy paznokcia i powoduje ból.

Długie paznokcie mogą powodować urazy

Łatwiej jest stracić paznokieć, jeśli jest on zbyt długi. Długie paznokcie mają większe szanse na uderzenie się o coś podczas pracy rękami, paznokcie utkną w drzwiach samochodu lub podczas próby podniesienia ciężkiego pudełka.

Jeśli paznokieć jest długi, możesz go łatwo stracić, gdy przypadkowo coś kopniesz. W ciężkich przypadkach paznokcie u nóg mogą nawet oderwać się od paznokci, jeśli uderzenie jest wystarczająco silne.

Choroby wywołane przez długie paznokcie.

Długie paznokcie stwarzają dobre miejsce do rozwoju grzybów. Wiele osób preferuje nakładanie balsamu do rąk lub olejku do skórek zaraz po umyciu rąk, ponieważ lubią uczucie miękkich dłoni, a także chronią je przed wysychaniem w chłodne dni.

W ten sposób nadmiar balsamu lub olejku do skórek dostaje się pod paznokcie i nieumyślnie zatrzymuje wilgoć. W ciepłych i wilgotnych warunkach, gdy jest wystarczająco dużo czasu, pod wolnymi krawędziami paznokcia rozwijają się maleńkie zarodniki grzybów i tworzą grzybicę paznokci.

Podobnie, długie paznokcie u stóp mogą powodować rozwój grzyba paznokciowego.

Jeśli zostawią Państwo długie paznokcie u nóg to pod ich wolnymi brzegami powstanie obszar gdzie woda z kąpieli lub prysznica i Państwa własny pot mogą pozostać przez długi okres czasu. Jeden przykład można dostać grzyba, jeśli chodzisz boso na siłowni szatni, które mogą mieć grzyba pozostawione przez innych ludzi, którzy już mają grzyba stóp. Ten grzybbędzie prawdopodobnie depozyt na własne buty i skarpetki, a później może być przeniesiony do pod paznokciami. Pod paznokciami stóp grzyb ma doskonale ciepłe i wilgotne warunki do rozwoju.

Dbając o o paznokcie

Regularne obcinanie paznokci u rąk i nóg jest jedną z najlepszych rzeczy jakie możesz zrobić dla swoich paznokci. Ta rutyna zminimalizuje szanse na zranienie się lub zarażenie chorobami na paznokciach.

Krótkie paznokcie będą miały:

 • Brak zarazków pod paznokciami i zmniejszenie szans na zachorowanie
 • Mniej złamań

Krótkie paznokcie u stóp będą miały:

 • Mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia się grzybicą stóp
 • Mniej złamań

Kroki jak obcinać paznokcie

 • Obcinaj paznokcie po zmiękczeniu ich przez namoczenie w wodzie.
 • Obcinaj paznokcie przynajmniej raz w miesiącu lub gdy przeszkadzają ci one w codziennych czynnościach.
 • Obcinaj paznokcie u stóp przynajmniej raz na sześć tygodni lub gdy powodują dyskomfort lub ból podczas chodzenia.
 • Używaj pilnika do paznokci, aby wygładzić szorstkie krawędzie po obcięciu.
 • Używaj szczoteczki do czyszczenia paznokci, aby usunąć z nich brud, zarazki i inne zanieczyszczenia, dzięki czemu paznokcie będą całkowicie czyste.

Pozwól obcinać paznokcie technikowi

Zafunduj swoim ciężko pracującym dłoniom i stopom manicure i pedicure w lokalnym salonie pielęgnacji paznokci. Salony pielęgnacji paznokci przekształciły pozornie proste usługi obcinania paznokci w trudne do odparcia doświadczenie rozpieszczania, dzięki któremu klienci będą wracać po więcej.

Oprócz tego, że paznokcie są dobrze obcięte, to jeszcze dodatkowo można się rozpieszczać i relaksować dzięki tym profesjonalnym usługom. Jest to układ korzystny dla obu stron.

Podsumowując, samodzielne obcinanie paznokci to praktyka na całe życie, która pozwala utrzymać dobrą higienę i zapobiega urazom paznokci. Przy prawidłowej i regularnej pielęgnacji przez długi czas będą się Państwo cieszyć zdrowymi paznokciami.

Państwa ręce i paznokcie umożliwiają Państwu robienie wspaniałych rzeczy, a stopy i palce umożliwiają Państwu chodzenie i oglądanie wspaniałych miejsc. Wygląd dobrze utrzymanych paznokci może również wzmocnić Państwa pewność siebie gdy noszą Państwo sandały lub japonki. Tak więc zadbaj o swoje paznokcie tak jak na to zasługują.

Szczęśliwego przybijania paznokci.