CO TO JEST NAZWA DOMENY: DLA RESZTY Z NAS

Jeśli tu jesteś, prawdopodobnie myślisz o zrobieniu czegoś w Internecie i usłyszałeś, że potrzebujesz nazwy domeny i strony internetowej. Dla osób nietechnicznych są one nieco trudne do zrozumienia i zobrazowania.

Co to jest nazwa domeny?

Nazwa domeny to nazwa firmy, która zawiera wszystkie związane z nią informacje: nazwę firmy, jej adres, informacje o tym, czym się zajmuje lub co sprzedaje, dane kontaktowe i informacje o właścicielu. Podobnie jak fizyczne oznakowanie firmy przed sklepem, nazwa domeny służy do identyfikacji firmy online, aby ludzie mogli ją znaleźć w Internecie.

Innymi słowy, nazwa domeny to nazwa podmiotu w Internecie. Nazwa domeny wskazuje na stronę internetową, miejsce, w którym przechowuje się treści, które zostały już zdigitalizowane. Dlatego domena jest podobna do nazwy firmy z prawdziwego świata, z wyjątkiem tego, że posiada własne terminy techniczne, które wydają się obce, ale w gruncie rzeczy oznaczają rzeczy podobne do tych z prawdziwego świata.

Przyjrzyjmy się teraz bardziej szczegółowo, jak nazwa domeny wiąże się z biznesem online i jak bardzo jest podobna do nazwy firmy w świecie rzeczywistym.

Dlaczego potrzebujesz nazwy domeny?

Podobnie jak w przypadku firmy fizycznej, Twoja firma online musi mieć nazwę. Bez niej nie będziesz w stanie zarejestrować swojej firmy w różnych urzędach, zadeklarować, że jesteś jej właścicielem i nie będziesz w stanie współdziałać z innymi firmami online i offline.

Wyobraźmy sobie, że prowadzimy sklep fizyczny w okolicy, ale nie mamy szyldu przed sklepem - ludziom trudno będzie się zorientować, że tam jesteśmy i co mamy w sklepie.

Tak samo jest w przypadku sklepu internetowego. Musisz nadać swojemu sklepowi nazwę, aby ludzie wiedzieli, o co w nim chodzi.

Jakie są korzyści z posiadania nazwy domeny?

Podobnie jak w przypadku firmy fizycznej, posiadanie nazwy domeny dla firmy internetowej zapewni Ci wszystkie korzyści, takie jak tworzenie przychodów, ponoszenie wydatków itp.

Nazwę domeny można również umieścić na wizytówce, aby rozdawać ją ludziom. Twoja strona internetowa będzie uzupełnieniem sklepu fizycznego i zwiększy rozpoznawalność Twojej firmy oraz potencjalne przychody.

Bez niej nie będziesz w stanie polecić swojego biznesu online innym ludziom.

Co to są nazwy domen z przykładami?

Teraz musimy rozebrać nazwę domeny, abyśmy mogli ją lepiej zrozumieć. Jako przykładu możemy użyć nazwy domeny "yourfirstdomainname". Pełny zapis wyglądałby następująco:

"www . yourfirstdomainname . com" (spacje po lewej i prawej stronie kropek są dodane dla przejrzystości), gdzie:

www: jest skrótem od wyrażenia "worldwide web". Dzięki temu osoby szukające informacji w Internecie będą wiedziały, że to jest Twoja firma i może ona stanowić uzupełnienie istniejącego sklepu lub możesz prowadzić działalność całkowicie online.

Yourfirstdomainname: to nazwa, którą wybierasz dla swojego sklepu internetowego lub strony internetowej. Wszystkie nazwy domen składają się z małych liter, cyfr i myślników. Powinieneś jednak wybrać tylko taką nazwę domeny, która składa się z samych liter.

.com: oznacza, że jest to witryna komercyjna.

Jakie są różne rodzaje nazw domen?

Rozszerzenia .com, .net, .org i .edu były jednymi z pierwszych i są nazywane domenami najwyższego poziomu (TLD). W miarę jak ludzie tworzyli coraz więcej stron internetowych, liczba dostępnych nazw domen stawała się coraz mniejsza. Dlatego też, aby zwiększyć liczbę dostępnych nazw domen, stworzono inne rozszerzenia, takie jak .me, .xyz itp.

Z tego powodu "www . yourfirstdomainname . com" jest zupełnie inną "www . yourfirstdomainname . net" (ponownie spacje po lewej i prawej stronie kropek zostały dodane dla jasności), technicznie rzecz biorąc. Normalną praktyką jest to, że dana osoba chce kupić wszystkie odpowiednie strony, aby jej klienci nie byli zdezorientowani.

Różnica między domeną a witryną

Jak można się już domyślić, są to dwie różne rzeczy związane z biznesem internetowym.

Nazwa domeny to tylko nazwa sklepu internetowego, natomiast strona internetowa to sklep internetowy. Główna różnica między sklepem internetowym a sklepem fizycznym polega na tym, że w sklepie internetowym nie ma prawdziwych produktów ani usług, a jedynie zdjęcia lub filmy z produktami lub artykuły o usługach.

W przypadku bloga strona internetowa jest miejscem, w którym przechowywane są wszystkie napisane artykuły. Dlatego można ją nazwać cyfrową kopią publikacji wydrukowanej na papierze.

Innymi słowy, strona internetowa to cyfrowa publikacja, broszura lub katalog sklepu fizycznego, a nazwa domeny to nazwa lub tytuł tej publikacji.

Innym przykładem jest to, że nazwa domeny jest znakiem firmowym, a strona internetowa odpowiada sklepowi fizycznemu.

Jak wybrać nazwę domeny?

Podobnie jak w przypadku fizycznego biznesu, przed wszystkim należy nadać nazwę swojej firmie. Zazwyczaj chcesz połączyć jedną lub więcej z poniższych cech w nazwie domeny:

 • Ludzie: kim jesteś
 • Lokalizacja: Twoja miejscowość, kraj lub zagranica
 • Produkty lub usługi: co sprzedajesz lub jakie usługi świadczysz
 • Jakość: jak dobre są Twoje produkty lub usługi
 • Ilość: sprzedaż detaliczna lub hurtowa

Na podstawie powyższych pomysłów możesz stworzyć kilka nazw domen dla nazwy firmy, która Ci się podoba. Nie musisz łączyć wszystkich z nich, wystarczy, że użyjesz tych, które uważasz za najważniejsze.

Pamiętaj, że nazwa, którą stworzysz, powinna być

 • krótka: ludzie będą musieli wpisywać nazwę Twojej domeny na klawiaturze.
 • Łatwa do zapamiętania: nazwa Twojej domeny powinna mieć dobry przepływ, aby ludzie mogli ją zapamiętać.
 • Przekonująca: dobra nazwa domeny powinna nieść ze sobą pozytywny aspekt Twojej firmy, ponieważ masz tylko jedną szansę, aby stworzyć pierwsze wrażenie.
 • Godna zaufania: ludzie powinni być w stanie poczuć, że Twoja nazwa domeny może spełnić wszystkie ich potrzeby.

Jeszcze jedna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze nazwy domeny, to fakt, że powinna ona być jak najkrótsza, nie dłuższa niż 30 znaków. Jeśli nazwa domeny jest zbyt długa, trudno będzie ją zapamiętać lub wpisać na klawiaturze, a to nie jest dobre doświadczenie użytkownika.

Dlaczego należy wybrać nazwę domeny?

Podobnie jak w przypadku wyboru nazwy firmy dla sklepu internetowego, musisz znaleźć taką, która Ci się podoba i nie może być już przez nikogo używana. Robisz to, aby uniknąć zamieszania, gdy ktoś będzie szukał Twojej firmy.

Aby wybrać nazwę domeny, można poszukać w Internecie nazwy, która jest dostępna do wykorzystania. Strony internetowe, które oferują tę usługę, to zazwyczaj te same strony, które oferują usługi hostingowe.

Czym jest firma hostingowa?

W realnym świecie trzeba szukać idealnego miejsca na otwarcie działalności. W świecie Internetu nie trzeba tego robić, ponieważ wszystkie treści będą przechowywane w formie cyfrowej.

Oznacza to, że nie ma znaczenia, gdzie lub w jakiej firmie zdecydujesz się przechowywać swoje treści, a klienci będą mogli odwiedzać Twoją witrynę za pośrednictwem połączenia internetowego.

Firmy, które oferują przechowywanie treści Twojej strony internetowej, nazywane są firmami hostingowymi. W uproszczeniu można powiedzieć, że mają one do dyspozycji gigantyczną kombinację dysków twardych (podobnych do tych w komputerze).

Firmy te zarabiają pieniądze, wynajmując miejsce na dysku twardym ludziom takim jak ja i Ty, którzy chcą mieć stronę internetową.

Dlaczego do przechowywania witryny potrzebna jest firma hostingowa?

Możesz przechowywać zawartość swojej witryny na komputerze osobistym, ale ma to wiele wad:

Musisz włączyć komputer przez cały czas, aby ludzie, którzy chcą odwiedzić Twoją stronę, mieli do niej dostęp.

Musisz mieć niezawodne połączenie z Internetem przez cały czas.

Musisz znać programy komputerowe, aby skierować odwiedzających online, aby przejść do witryny tylko, a nie przejść do innych sekcji dysku twardego komputera, gdzie można przechowywać swoje dane osobowe.

Musisz wiedzieć, jak naprawić lub zaktualizować swój komputer, zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie. Jest to umiejętność, którą osoba nietechniczna może opanować w ciągu kilku miesięcy.

Z drugiej strony, firma hostingowa udostępnia witrynę:

 • Zakup i rejestracja nazwy domeny
 • Miejsce na przechowywanie danych
 • Niezawodne połączenie internetowe, aby odwiedzający mogli wejść na Twoją stronę w każdej chwili.
 • Bezpieczeństwo, aby żaden intruz nie miał dostępu do Twoich danych osobowych lub finansowych.

Duże firmy hostingowe, takie jak Bluehost ma wielu klientów, więc mogą zaoferować konkurencyjne plany hostingowe. To kosztuje mniej niż 4,00 dolarów miesięcznie, aby przechowywać swoją stronę internetową z nimi. Porównaj to z prawdziwym świecie, trzeba wyłożyć dziesiątki tysięcy dolarów, zanim będzie można umieścić prawdziwy znak biznesowy przed fizycznym sklepie.

Ujawnienie: NailFaq.com jest wspierany przez czytelników takich jak Ty. Kiedy dokonujesz zakupu poprzez linki Bluehost w naszych postach, możemy zarobić prowizję partnerską. Polecamy tylko produkty i usługi, które nam się podobają, a wszystkie opinie wyrażone tutaj są nasze własne. Dziękujemy. Przeczytaj pełną politykę prywatności tutaj

Jak szukać nazwy domeny

Hosting firm internetowych zazwyczaj mają funkcję o nazwie nazwa domeny sprawdzić lub generator bezpłatny dla Ciebie do użytku. Jeśli nazwa domeny, która Ci się podoba, nie jest używana, zostaniesz o tym poinformowany. Jeśli jest, generator nazw domen poda Ci listę podobnych nazw. Możesz wybrać jedną z nich lub wpisać nową nazwę w polu wyszukiwania.

Rób tak dalej, aż znajdziesz taką, która najbardziej Ci się spodoba.

Jeśli poważnie myślisz o stworzeniu strony internetowej, po wybraniu nazwy domeny, która Ci się podoba, daj jej kilka dni i wróć do rejestracji. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że ktoś wpadnie na ten sam pomysł i zarejestruje ją przed Tobą.

Jeśli tak się stanie, będziesz musiał poszukać innej nazwy domeny, która może nie być najlepsza dla Twojej strony internetowej.

Czy warto kupić nazwę domeny?

Jeśli masz już firmę, kupno nazwy domeny i stworzenie strony internetowej dla swojej prawdziwej działalności to mądra decyzja.

Nie tylko strona internetowa zawierająca nazwę domeny, która jest w istocie nazwą Twojej firmy i może pokazać światu, czym zajmuje się Twoja firma, ale także strona ta jest zawsze otwarta online, więc każdy może wejść na Twoją stronę i dowiedzieć się o Twojej firmie w dowolnym momencie.

Jeśli witryna sprzedaje produkty, pomaga sprzedawać je ludziom w Internecie bez udziału użytkownika. Jest to drugi sklep, który może przynieść większe dochody nawet wtedy, gdy zwykły sklep jest zamknięty na cały dzień.

Jeśli prowadzisz działalność usługową, nazwa domeny wraz ze stroną internetową pozwoli innym ludziom wejść na Twoją stronę, aby dowiedzieć się o Twoich usługach bez Twojego udziału.

Ile powinieneś zapłacić za nazwę domeny?

Zazwyczaj nowa nazwa domeny kosztuje od 10 do 20 USD, w zależności od firmy hostingowej. Istnieją jednak firmy lub osoby, które kupują popularne nazwy domen w nadziei na odsprzedanie ich po wyższej cenie.

Jeśli przypadkiem spodoba Ci się nazwa domeny, która jest już zarejestrowana, spodziewaj się, że zapłacisz znacznie wyższą premię.

Kiedy płacisz za nazwę domeny, część opłaty idzie na rejestrację. Istnieje organizacja non-profit, która zarządza wszystkimi nazwami domen i śledzi, kto jest właścicielem jakiej nazwy domeny.

Informacje te są dostępne publicznie, chyba że chcesz, aby Twoje imię i nazwisko nie zostało wpisane na listę.

Czy można uzyskać bezpłatną nazwę domeny?

Tak, możesz otrzymać darmową nazwę domeny od firm hostingowych, które oferują taką opcję, pod warunkiem, że zarejestrujesz się na plan hostingowy, zwykle na 12 miesięcy lub dłużej.

Bluehost jest jedną z firm, które oferują taką specjalną ofertę. Odstępuje od opłaty za zakup i rejestrację jako początkowy atut, aby zaprosić Cię do zostania jej klientem.

Gdzie można kupić nazwę domeny?

Jak wspomniałem powyżej, najlepszym miejscem do zakupu nazwy domeny jest firma hostingowa. Możesz również bezpłatnie sprawdzić dostępność nazwy domeny, korzystając z usługi sprawdzania nazwy domeny lub generatora nazw domen.

Firmy te sprawiają, że wygodne dla potencjalnych klientów, więc mogą iść do przodu i zapisać się z planu hostingowego, który jest bardzo rozsądny. Bluehost ma jeden bardzo konkurencyjny plan hostingowy dla tak niskie, jak 3,95 dolarów miesięcznie.

Gdybyś miał wynająć miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej, czynsz zacznie się w tysiącach cyfr, nie wliczając w to depozytu zabezpieczającego i wszystkich budynków, mebli i sprzętu.

Tak więc 3,95 USD miesięcznie, aby mieć stronę internetową, witrynę sklepu internetowego, który może tworzyć dodatkowe dochody dla Ciebie. To świetna oferta.

Spraw, aby nazwa domeny była Twoja już dziś

Mam nadzieję, że teraz rozumiesz, czym jest nazwa domeny i potrafisz dokonać porównania między stroną internetową a zwykłym sklepem.

Teraz powinieneś wiedzieć o wiele więcej o biznesie online niż zwykła osoba i powinieneś być gotowy na swój biznes online.

Jeśli jesteś gotowy, przejdź do wyszukiwania ulubionej nazwy domeny i skorzystać z Bluehost specjalne znaleźć nazwę domeny, zanim ktoś inny bije cię do niego.

Kliknij na przycisk powyżej, aby rozpocząć swoją przygodę online, wyszukując swoją ulubioną nazwę domeny dzisiaj.

Miłej zabawy w swoim nowym przedsięwzięciu.

Powiązane lektury:

DLACZEGO POWINIENEŚ POSIADAĆ BLOGA? Założenie bloga kosztuje tak niewiele, ale ewentualna nagroda finansowa jest wysoka, ponieważ może on przynieść Ci dochód w pełnym wymiarze godzin, jeśli będziesz nad nim pracować w wolnym czasie.

BLOG O PAZNOKCIACH: NAJTAŃSZY INTERNETOWY SALON PIELĘGNACJI PAZNOKCI. Jeśli myślisz o otwarciu salonu pielęgnacji paznokci, powinieneś najpierw założyć blog o paznokciach.

Zastrzeżenie: Zarobki są jedynie szacunkowe. Wyniki nie są gwarantowane. Sukces każdej osoby będzie zależał od jej własnego zaangażowania, wykształcenia i doświadczenia. Większość ludzi nie zarobi nic. Musisz włożyć pracę i wysiłek, aby Twój blog o paznokciach odniósł sukces. Nie ma pewności, że zarobki uzyskane w przeszłości będą mogły być powtórzone w przyszłości. My, NailFaq.com wraz z naszymi reklamodawcami i sponsorami nie możemy zagwarantować Ci sukcesu w przyszłości. Nie ponosimy odpowiedzialności za Twoje działania.