SKÓRKI ŁUSZCZĄ SIĘ LUB PĘKAJĄ: PRZYCZYNY I ZAPOBIEGANIE

Każdy z nas ma czasem złuszczone lub popękane skórki.

Wiele różnych czynników może powodować łuszczenie się lub pękanie skórek. Czynniki te mogą być związane z działalnością człowieka, ekstremalnymi warunkami pogodowymi, narażeniem na działanie szkodliwych substancji chemicznych, niedostatecznym nawilżeniem, brakiem witamin lub osobistymi nawykami. Jeden lub więcej z tych czynników może powodować łuszczenie się lub pękanie skórek. Identyfikując te czynniki i unikając ich, możesz zapobiec łuszczeniu się lub pękaniu skórek.

Łuszczące się lub popękane skórki są spowodowane nadmiernym przycinaniem.

Kiedy wykonujesz manicure, czy to samodzielnie, czy też w salonie kosmetycznym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zbytnio je przycinasz. Skórki są fałdami skóry u podstawy płytki paznokcia. Nadmierne ich wycinanie zniszczy ten fałd i skórki staną się dwiema oddzielnymi warstwami. Zewnętrzna warstwa wyschnie i w końcu zacznie się łuszczyć lub pękać.

Jeśli skórki nie są zbyt grube, nie próbuj ich przycinać. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaną one zbyt głęboko przycięte.

ekstremalne warunki pogodowe mogą powodować łuszczenie się lub pękanie skórek

Ekstremalnie niskie temperatury zewnętrzne mają bardzo niską wilgotność.Jeśli wyjdziesz na zewnątrz bez rękawiczek, już po około 15 minutach poczujesz, że Twoje dłonie i skórki są suche

. Dzieje się tak, ponieważ suche, zimne powietrze odbiera wilgoć Twojej skórze. Jeśli dłonie będą narażone na działanie zimnego powietrza, skórki wyschną i zaczną się łuszczyć lub pękać.

Jeśli to możliwe, nie wystawiaj dłoni na działanie bardzo niskich temperatur. W mroźnych miesiącach zimowych skórki będą suche i będą pękać.

Mycie rąk gorącą wodą z mydłem powoduje wysuszanie skórek

Niektórzy ludzie, którzy mają zwyczaj mycia rąk kilka razy dziennie, albo wymagają tego praca, albo nie mogą znieść myśli o tym, że mają brudne ręce.

W przypadku osób myjących ręce gorącą wodą i silnym mydłem antybakteryjnym takie połączenie pozbawia dłonie, palce i skórki dłoni naturalnej warstwy ochronnej w postaci olejków nawilż

ających. Bez tej warstwy wilgoć ze skóry będzie odparowywać. W rezultacie skórki będą się łuszczyć lub pękać.

Niedostateczne nawilżenie

Nasz organizm potrzebuje odpowiedniej ilości wody do prawidłowego funkcjonowania każdego dnia. Jeśli nie przyjmujesz wystarczającej ilości wody, aby zastąpić ścieki wydalane z organizmu w postaci potu lub moczu, organizm nie będzie miał wystarczającej ilości wody.

Pierwszą oznaką jest suchość warg. Jeśli ten stan się utrzymuje, suchość będzie widoczna na skórze, zwłaszcza na skórkach.

Można to porównać do rośliny domowej. Niektóre rośliny opadają, gdy

suche. Jeśli dostaną wodę, zanim zdążą uzupełnić straty, pojawią się brązowe, poskręcane liście lub chrupiące końcówki.

Amerykańska Narodowa Akademia Nauk, Inżynierii i Medycyny ustaliła, że odpowiednie dzienne spożycie płynów wynosi: Około 15,5 szklanki (3,7 litra) płynów dziennie

dla mężczyzn. Około

11,5 filiżanek (2,7 litra) płynów dziennie

dla kobietŹródło

Narażenie na działanie szkodliwych substancji chemicznych

W przypadku osób, które pracują z ostrymi, wysuszającymi skórę substancjami chemicznymi, ich ręce i skóra będą wysuszone.

Silne mydła do rąk, mydła do naczyń, aceton, rozcieńczalnik do farb to substancje chemiczne, które usuwają naturalną ochronną warstwę tłuszczową skóry. Bez tej warstwy wilgoć ze skóry wyparowuje. Pozostawia to suchą skórę oraz łuszczące się lub popękane skórki.

Jeśli masz cienką skórę, będziesz mieć też cienkie skórki. Szkodliwe będą dla nich ostre środki chemiczne lub silne mydło. Jeśli musisz używać silnych środków chemicznych, noś rękawiczki, aby chronić dłonie, i używaj łagodniejszego mydła.

Brak niezbędnych witamin.

Łuszczące się lub popękane skórki mogą być oznaką, że nie masz wystarczającej ilości niezbędnych kwasów tłuszczowych lub witamin A i E. Są one niezbędne do utrzymania zdrowej skóry i skórek.

Jeśli twoje skórki łuszczą się lub pękają, spróbuj przyjmować multiwitaminę przez miesiąc lub dłużej. Jeśli stan skórek poprawi się, oznacza to, że w twoim organizmie brakowało niezbędnych witamin.

Jak zapobiegać suchym lub popękanym skórkom?

Nie obcinaj nadmiernie skórek podczas wykonywania manicure:

Paznokcie są tam nie bez powodu. Nadmierne ich przycinanie zniszczy fałd skórki, co może spowodować jej uszkodzenie lub złuszczenie.

Noś rękawiczki, gdy przebywasz na zewnątrz w chłodne dni:

Rękawice te chronią dłonie przed bezpośrednim kontaktem z żywiołami.

Nie przesadzaj z gorącą wodą i używaj łagodniejszego mydła do rąk:

Zmniejsz temperaturę wody i używaj łagodniejszego mydła. Twoje dłonie i skórki będą Ci za to wdzięczne.

Noś rękawice ochronne, gdy musisz używać ostrych, silnych środków chemicznych:

Podczas pracy ze ściernymi, silnymi chemikaliami należy nosić rękawice, aby uniknąć uszkodzenia rąk i skóry.

Pij wystarczającą ilość wody dziennie:

Przypomnij sobie, jak wygląda roślina domowa, gdy potrzebuje wody.

Przyjmuj multiwitaminę, biotynę lub olej rybny:

Są one niezbędne do utrzymania zdrowej skóry, skórek i paznokci.

Teraz znasz już wszystkie przyczyny, które powodują, że skórki zaczynają się łuszczyć lub pękać. Identyfikując te przyczyny, będziesz w stanie ich unikać i zapobiegać łuszczeniu się lub pękaniu skórek w przyszłości.

Powiązane artykuły:

Skórki po manicure żelowym łuszczą się lub pękają, ponieważ fałdy paznokcia, które znajdują się obok nich, zostały przycięte lub wycięte zbyt głęboko, przez co ciągłe fałdy stały się dwiema oddzielnymi warstwami. Wierzchnia warstwa zewnętrzna ma teraz wolny brzeg, który wysycha, łuszczy się i oddziela od skóry kilka dni później.

Przeczytaj więcej na ten temat tutaj, abyś wiedział.

Paznokcie akrylowe mogą boleć kilka godzin po ich założeniu z powodu czterech powyższych czynników. Mogą one działać samodzielnie lub, co bardziej prawdopodobne, w połączeniu z pozostałymi trzema, powodować dyskomfort, zwykle pierwszej nocy.

Przyczyny i sposoby łagodzenia bólu paznokci akrylowych.