LAKIER ŻELOWY KURCZY SIĘ: PRZYCZYNY I ZAPOBIEGANIE

Jednym z problemów, z jakimi spotyka się osoba nakładająca lakier żelowy jest kurczenie się lakieru.

Istnieje kilka powodów, które powodują kurczenie się lakieru żelowego na wolnym brzegu lub po bokach paznokcia. Najczęstsze z nich to nieodpowiednie przygotowanie płytki paznokcia, jakość i stan lakieru żelowego oraz sposób jego nakładania. Skurczom lakieru żelowego można zapobiec lub je naprawić, jeśli czynniki te zostaną wcześniej zidentyfikowane.

Dla osób, które wykonują żelowy lakier w domu raz na dwa tygodnie lub tak nie mają dużo praktyki lub doświadczenia w nakładaniu żelowego lakieru. Ponieważ żelowy lakier jest zazwyczaj grubszy niż zwykły, wiedza o tym, jak go prawidłowo nałożyć, pozwoli ci zaoszczędzić czas, ponieważ zrobisz to dobrze już za pierwszym razem.

Aby dowiedzieć się, jak skutecznie nakładać lakier żelowy, przeczytaj artykuł o dwóch wskazówkach, jak nakładać cienkie warstwy lakieru żelowego na paznokcie.

Szybki i czysty sposób na usunięcie lakieru żelowego z jednego palca.

Pięć powodów, które powodują kurczenie się lakieru żelowego

Brudna lub tłusta powierzchnia paznokcia może powodować kurczenie się lakieru żelowego

Bez dokładnego przygotowania powierzchni paznokcia, lakier żelowy może się skurczyć na wolnym brzegu lub po bokach paznokcia.

Przed nałożeniem lakieru żelowego na paznokcie należy odpowiednio przygotować powierzchnię paznokcia w następujący sposób:

  • Usunąć stary lakier, jeśli taki jest.
  • Przyciąć paznokcie do pożądanej długości.
  • Usunąć lub przyciąć nadmierne skórki. Można to zrobić poprzez usunięcie skórek na sucho lub po namoczeniu. Delikatnie wypoleruj całą powierzchnię paznokcia. Wystarczą trzy lub cztery delikatne pociągnięcia w przód i w tył. Przesadzenie z tą czynnością spowoduje niepotrzebne ścieńczenie paznokcia.
  • Należy wypolerować końcówkę lub wolny brzeg paznokcia, aby usunąć wszelkie zadziory.
  • Oczyść powierzchnię paznokcia alkoholem i nałóż bonder/dehydrator.
  • Jeśli producent lakieru żelowego tego wymaga, nałóż podkład. Użyj małego wentylatora, aby wysuszyć powierzchnię paznokcia przez 1 minutę lub susz na powietrzu przez 3 minuty przed nałożeniem bazy pod lakier żelowy.

Wszystkie powyższe kroki zapewnią, że powierzchnia paznokcia będzie wolna od oleju, balsamu lub wilgoci i stworzy czystą powierzchnię paznokcia do polerowania.

Zbyt dużo żelu bazowego lub lakieru żelowego

Po drugie, gęsty lakier żelowy nie utwardzi się dokładnie. Przed nałożeniem na paznokcie bazy i kolorowego lakieru żelowego należy sprawdzić, czy są one w dobrym stanie. Lakiery żelowe są zazwyczaj grubsze lub mają większą lepkość niż zwykłe lakiery do paznokci, dlatego należy stosować zasadę "mniej znaczy więcej".

Przećwicz technikę usuwania nadmiaru lakieru na pędzelku do paznokci, skrobiąc górną i/lub dolną częścią pędzelka o wewnętrzną krawędź buteleczki z lakierem. Mocno docisnąć pędzelek do paznokcia, aby zapewnić nałożenie cienkiej warstwy lakieru.

Usuń nadmiar lakieru z pędzelka, najpierw zdrapując go z brzegu buteleczki z lakierem pociągnięciami w górę i w dół, a następnie ponownie przeciągnij pędzelek po powierzchni paznokcia, aby uzyskać jeszcze cieńszą warstwę.

Żelowa baza i żel kolorowy muszą być utwardzone w świetle UV oddzielnie, więc upewnij się, że każda warstwa jest prawidłowo utwardzona. Jeśli lakier żelowy jest zbyt gruby, zwykłe źródło światła UV nie jest w stanie przeniknąć przez grubą warstwę lakieru żelowego i dokładnie jej utwardzić. Światło UV spowoduje, że krawędź lakieru żelowego zostanie utwardzona jako pierwsza i skurczy się, podczas gdy wnętrze nie będzie jeszcze utwardzone. W rezultacie lakier żelowy będzie się kurczył wzdłuż bocznej ściany lub wolnego brzegu paznokcia.

Gruby, stary lub niskiej jakości lakier żelowy

Po trzecie, produkty żelowe z czasem zaczynają gęstnieć z powodu odparowywania płynnych składników chemicznych w butelce z lakierem żelowym. Kiedy to nastąpi, baza żelowa lub kolor żelu zgęstnieją i trudno będzie nałożyć cienką warstwę na powierzchnię paznokcia.

Jeśli dostępny jest rozcieńczalnik do lakieru żelowego, wlej kilka kropel tego roztworu do butelki z żelem i energicznie wstrząsaj przez 1 lub 2 minuty. Sprawdź konsystencję żelu na pędzelku. Powinien być gęsty, ale łatwo spływać z pędzelka. W razie potrzeby użyj więcej rozcieńczalnika do żelu.

Jeśli żel w buteleczce jest tak gęsty, że deformuje włosie pędzelka, należy go wyrzucić. Żel już zastygł i nie da się go przywrócić do postaci płynnej.

Zła lub słaba lampa UV spowoduje kurczenie się lakieru w żelu

Następnie, wszystkie lampy UV, czy to lampy wykorzystujące świetlówki kompaktowe czy LED (diody emitujące światło) z czasem słabną lub osłabiają się, przy czym lampy typu żarówkowego robią to szybciej.

Gdy tak się stanie, ilość generowanego światła UV będzie mniejsza niż w przypadku nowej lampy, a więc jej energia do utwardzania lakieru żelowego również będzie mniejsza, co spowoduje, że lakier żelowy będzie niedostatecznie utwardzony, co oznacza, że powierzchnia utwardzi się jako pierwsza i uniemożliwi światłu dotarcie głębiej, aby utwardzić niższą warstwę żelu.

Nieodpowiednie lub niewystarczająco mocne źródła światła UV spowodują ten sam efekt.

Aby ustalić, czy lampa UV jest w dobrym stanie, czy nie, należy wypolerować 3 końcówki paznokci czarnym, białym i jednym ciemnym kolorem żelu, a następnie utwardzić je w zalecanym czasie pod lampą UV.

Jeszcze raz wypoleruj trzy końcówki paznokci. Jeśli po drugim razie którykolwiek z trzech kolorów lakieru skurczy się, oznacza to, że lampa UV nie wytwarza wystarczającej ilości światła.

Aby poprawić tę sytuację, należy wymienić stare żarówki w lampie UV na nowe i powtórzyć powyższy test, aby zapewnić poprawę. Jeśli taka sytuacja wystąpi w lampie UV typu LED, oznacza to, że lampa jest uszkodzona lub jej okres eksploatacji dobiegł końca i należy ją odpowiednio wyrzucić.

Ponieważ większość mniejszych lamp UV do użytku domowego generuje około 6 watów energii świetlnej UV w porównaniu z większymi, profesjonalnymi lampami, które generują ponad 30 watów energii świetlnej UV, jakiekolwiek zmniejszenie mocy świetlnej UV tych mniejszych lamp do użytku domowego będzie miało dramatyczny wpływ na ich zdolność do utwardzania lakieru żelowego w porównaniu z pełnowymiarowymi lampami profesjonalnymi.

Ponadto, niektóre mniejsze lampy UV do użytku domowego nie są wyposażone w dolną płytkę odbijającą. Jeśli taka płytka jest używana, światło UV świecące w dół odbije się z powrotem na górną stronę i częściowo odbije się z powrotem na paznokciach, dzięki czemu intensywność światła będzie większa.

Jeśli Twoja lampa UV nie ma dolnej płyty, umieść ją na metalowej tacce odbijającej światło lub na gładkiej, jasnej powierzchni stołu przed utwardzeniem lakieru żelowego. Pamiętaj o tej funkcji, gdy następnym razem będziesz kupować lampę UV.

Utwardzanie w niewłaściwym miejscu pod lampą UV powoduje kurczenie się lakieru żelowego

Wreszcie, nawet jeśli zrobisz wszystkie cztery rzeczy wymienione powyżej, a lakier żelowy nadal się kurczy, może się okazać, że paznokcie nie są umieszczone tam, gdzie powinny być, aby uzyskać optymalną intensywność i energię światła.

Biały, czarny lub ciemny kolorowy lakier żelowy wymaga odpowiedniej intensywności światła, które jest potrzebne do jego całkowitego utwardzenia. Jeśli paznokcie nie są umieszczone w odpowiednim miejscu, światło UV, które świeci na powierzchnię paznokcia, będzie padać pod kątem i część z nich zostanie odbita zamiast zostać wchłonięta przez lakier, co spowoduje, że lakier żelowy będzie utwardzony wokół krawędzi, a niedoleczony wewnątrz.

Upewnij się, że wszystkie paznokcie są skierowane w stronę światła. Kciuki i różowe są tymi, które zazwyczaj mają ten problem.

Większość świateł odbija się od białego koloru, więc jeśli biały lakier żelowy jest zbyt gruby, to po utwardzeniu górnej warstwy, ta utwardzona warstwa uniemożliwi przejście światła i nie będzie wystarczającej ilości energii świetlnej do utwardzenia niższej warstwy.

Z drugiej strony, światło będzie pochłaniane przez czarny lakier żelowy, a po utwardzeniu górnej warstwy, będzie również zapobiegać wystarczającej ilości światła, aby przejść głębiej, aby utwardzić niższą warstwę.

Upewnij się, że nakładasz tylko cienkie warstwy, gdy używasz białego, czarnego lub jasnego koloru lakieru żelowego. Jeśli odcień nie jest jeszcze taki, jak lubisz, zawsze możesz nałożyć jeszcze jedną warstwę. Czas potrzebny na nałożenie dodatkowej warstwy jest znacznie krótszy niż czas potrzebny na zdjęcie i ponowne nałożenie lakieru.

Problemu kurczenia się można uniknąć, stosując lakiery żelowe dobrej jakości.

Przez lata stosowania lakieru żelowego na paznokciach tysięcy klientek, używałam kilku komercyjnych marek, które są popularne wśród salonów pielęgnacji paznokci w całym kraju.

Lubię bazę i top coat od Gelish za to, że pędzelek buteleczki z bazą jest znacznie krótszy niż typowy pędzelek. To sprawia, że pędzelek jest sztywniejszy i dlatego można zastosować cieńszą warstwę, a zatem przy użyciu mniejszej ilości materiału za każdym razem, więc butelka będzie przejść długą drogę.

Drugą rzeczą, którą lubię w tej marce jest to, że lakier bazowy i lakier nawierzchniowy są chemicznie i strukturalnie stabilne zarówno w ciepłych jak i zimnych porach roku, więc nie musisz dostosowywać swojej techniki nakładania lakieru żelowego w miarę zmiany pogody lub temperatury. Sprawdź najnowszą cenę na amazon.

Możesz używać tej żelowej bazy i top coat z dowolnymi innymi markami kolorów żelowych lakierów. Pamiętaj jednak, że ten top coat należy zetrzeć zmywaczem na bazie alkoholu, aby usunąć pozostałości.

Moim ulubionym lakierem w żelu jest Lechat na Amazon. Używałem wiele dziesiątki różnych odcieni z tej marki. Żaden kolor mnie nie rozczarował.

Najszybszy sposób na rozwiązanie problemu kurczącego się lakieru żelowego

Jeśli skurcze na paznokciach nie są nadmierne, nałożenie na nie jeszcze jednej warstwy żelowego lakieru nawierzchniowego może wygładzić defekty, których nie można stwierdzić patrząc na nie z odległości ramienia. W tym krótkim artykule dowiesz się, jak możesz to szybko naprawić. Jeśli Ci się to uda, masz szczęście, ale pamiętaj, że takie paznokcie żelowe nie będą tak trwałe jak inne.

Jeśli skurcze są nadal widoczne, dowiedz się jak szybko usunąć lakier żelowy tutaj.

Powiązane artykuły na temat kurczenia się lakieru żelowego:

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, która lampa UV LED do paznokci jest najlepsza do użytku domowego? Kupiłem 3 lampy do paznokci SUN 48 Watt UV LED do mojego salonu. Przez ponad rok działały one dobrze w ruchliwym salonie i w środowisku o dużym natężeniu pracy. Powinny być również doskonałe do użytku domowego. Sprawdź najnowszą cenę na Amazon.

Dowiedz się, jak nakładać lakier żelowy idealnie za każdym razem dzięki dwóm prostym wskazówkom. Lakier żelowy musi mieć odpowiednią konsystencję, nie może być zbyt gęsty, a pędzelek do paznokci musi ładować najmniejszą ilość lakieru żelowego, co spowoduje nałożenie cienkiej warstwy lakieru żelowego na naturalne paznokcie.

Jak szybko usunąć pomarszczony lub pęcherzykowaty lakier żelowy.

Kupiłam najnowszą wiertarkę do paznokci na amazonie. Używałem go do usuwania wierzchniej warstwy lakieru żelowego przed nasączeniem lakieru żelowego i przeszedł moje oczekiwania. Ta nowa wiertarka do paznokci ma smukły kształt i waży mniej niż 2 uncje, co czyni ją idealną wiertarką do usuwania lakieru żelowego. Jest to również wiertło akumulatorowe, dzięki czemu nie trzeba się martwić o przewód, próbując wyrwać je z ręki.

Czy robisz tylko żel polski, lub SNS zanurzenie proszku w domu, ten mały nowo zaprojektowany wiertło paznokci może obsłużyć je wszystkie. Najlepszą częścią jest to, że kosztuje poniżej 20 dolarów. Bądź jednym z pierwszych, którzy go posiadają i będziesz się nim chwalić. Sprawdź najnowszą cenę na Amazonie. Po tym, jak nauczysz się go używać, nie będziesz chciał wracać do ręcznego opiłowywania, aby usunąć żelowy lakier.

Lakier żelowy zbyt szybko się łuszczy? Dowiedz się dlaczego.